Do zobaczenia za rok w Jerozolimie

Historia to nie tylko wielkie wydarzenia, które mają wpływ na skalę światową. To także wiele mniejszych, ale posiadających równie wielkie znaczenie. Historia deportacji polskich Żydów w 1938 roku z Niemiec do Zbąszyna została przedstawiona w książce pt. „Do zobaczenia za rok w Jerozolimie”.

 

Książka rzuca się w oczy już z powodu wielkiego formatu w jakim została opublikowana. Szczerze mówiąc nie jest to zbyt poręczne podczas czytania. Duży format zyskuje podczas oglądania zamieszczonych zdjęć, ale o tym później

Jest to pozycja dwujęzyczna, która została podzielona na trzy rozdziały. Pierwszy z nich „Historia” jest zwykłym przedstawieniem faktów dotyczących Zbąszynia. Przeczytać możemy także tło społeczne dotyczące deportacji Żydów do Polski. „Dokumenty, pamięć” są zapisem wspomnień ludzi związanych z miejscowością. W tym miejscu na uwagę zasługuje szata graficzna. Czcionka zastosowana w tym rozdziale przypomina ręczne pismo, które buduje odpowiednią atmosferę, jaka towarzyszy wspomnieniom. Ostatni z rozdziałów „Upamiętnienie” poświęcony jest próbom upamiętnienia wydarzeń Zbąszyńskich.

„Do zobaczenia za rok w Jerozolimie” jest pozycją nietypową. Nie jest to praca jednego autora. Co więcej, nie jest to praca pisana tylko i wyłącznie przez polskich historyków. Stąd też poziom tekstów jest różnorodny. Nie każdemu to przypadnie do gustu. Osobiście uważam, że takie rozwiązanie jest dobre, ponieważ zawsze będzie prezentować inny punkt widzenia. Nie wolno zamykać się tylko i wyłącznie w obrębie polskiej historiografii.

Mimo świetnej oprawy graficznej znaleźć można rzecz, która została wykonana niezbyt dobrze. Każdy akapit zaczyna się od dziwnego podkreślenia ____. Nie wygląda dobrze, a mnie osobiście irytuje. Dużą zaletą są zdjęcia przedstawione w książce. Bardzo często zajmują całą stronę, a niekiedy nawet dwie. Przypomina to raczej artykuły w czasopismach takich jak National Geographic niż rozprawę historyczną. Fotografie mają o tyle duże znaczenie, że część z nich nie została nigdzie wcześniej opublikowana.

„Do zobaczenia za rok w Jerozolimie” to pozycja ważna. Wydaje się jednak, że jest skierowana raczej do historyków zajmujących się regionalizmami czy też ludzi zainteresowanych losami Żydów, starających się posiąść jak największą wiedzę w tej tematyce. Przeciętny czytelnik będzie raczej znudzony treścią zaprezentowaną w książce. Do nabycia nie zachęca także wysoka cena, która zamyka się w okolicach 100 złotych. Mimo wszystko uważam, że warto jest poświęcić trochę czasu by poznać historię Żydów, którzy trafili do Zbąszyna.

Wydawnictwo:  Tres

Premiera: 2012

Stron: 216

Cena: 78 zł  (bezpośrednio w wydawnictwie, inne źródła podają cenę w okolicach 95 zł)

Książka udostępniona do recenzji przez wydawnictwo Tres: http://www.zbaszyn1938.pl/zbaszyn/kup-ksiazke

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.