Czarownice

Szkodziły lub pomagały. Za każdym razem jednak obok ich działań ludzie nie przechodzili obojętnie.

– w Młocie na czarownice możemy przeczytać jakie rodzaje działalności podejmują osoby zajmujące się tym procederem. Czarownice były oskarżane o zjadanie dzieci, niszczenie plonów, wywoływanie złej pogody, szkodzenie zwierząt (np. krowom miały zabierać mleko). Oprócz tego mogły wznosić się w powietrze, zamieniać się w zwierzęta, oraz miały kontakty seksualne z diabłami.

– czarami częściej miały parać się kobiety, ale znane są także przykłady mężczyzn (głównie łuczników). Znana jest postać Punckera, który miał podczas oblężenia zamku zabić strzałami wszystkich obrońców. Zdarzyło mu się także trafić strzałą monetę, która leżała na głowie jego syna.

– czarownice były prześladowane. Istniało więc ryzyko represjonowania niewinnej osoby. Jednak profesor teologii Bartłomiej de Spina uspokajał sumienie tymi słowami: „Dlaczego Bóg zezwala na śmierć niewinnych? Czyni to słusznie. Jeżeli bowiem nie umierają z powodu popełnianych grzechów, umierają zawsze winni grzechu pierworodnego”

– karmelita Piotr Recordi (1329) został skazany za robienie figurek woskowych do których dokładał zarówno swoją jak i ropuszą krew, ślinę, a dodatkowo wzywał diabła. Tak przygotowane figurki kładł przy progu domu, aby uwieść wybraną kobietę.

– w okolicach Bayonne miał miejsce oryginalny sabat. Odbywał się na plaży. Kobiety przychodziły na miejsce pieszo z własnym jedzeniem by brać udział w diabelskiej mszy. Następnie udawano się na pobliski cmentarz gdzie odbywał się chrzest ropuch ubranych w czerwony lub czarny aksamit. Kobiety miały dzwonki na szyi i u stóp. Następnie następował taniec wraz z ropuchami. Wszystko to zeznała 19 letnia dziewczyna.

– czarownice miały być oznaczone specjalnym znakiem. Ludovico Maria Sinistrari (XVII wiek) twierdzi, że: „Czarownice i czarownicy pieczętowani są przez diabła pewnym znakiem… Znak ten nie jest zawsze tego samego kształtu i wyglądu: czasem bowiem jest podobny do zajączka, czasem do nogi ropuchy, czasem do pająka, pieska lub szczura. Wyciskany zaś jest w miejscach ciała najbardziej zakrytych: u mężczyzn czasem pod powieką, czasem pod pachą, pod wargami, na ramieniu, na siedzeniu lub gdzie indziej; u kobiet zaś najczęściej na piersiach lub w miejscach wstydliwych. Dalej – pieczęcią, którą wyciskane są te znaki, jest diabelski pazur”.

– przebieg każdego z sabatów był bardzo podobny. Otóż kobiety nacierały się magicznym maścią, a następnie dosiadały miotły lub kija i wznosiła się w powietrze. Czasem zdarzało się, że podróż odbywała się na czarnym koniu, czerwonej klaczy albo nietoperzu. Miejsca w jakich się spotykano to góry, plaże, cmentarze, tereny pod szubienicą. Główną częścią sabatu byłą uczta z diabłem po której następowały orgie seksualne.

– jeśli czarownica została schwytana to zdarzało się, że była wkładana do klatki lub beczki zawieszonej na drążku – tak, aby nie miała kontaktu z ziemią. Wierzono bowiem, że czarownice czerpią swoje magiczne moce z ziemi.

– Młot na czarownice nakazuje czarownicy „zgolić owłosienie ze wszystkich części ciała”, ponieważ wierzono, że we włosach mogła ukryć jakieś czarodziejskie przedmioty. Szukano także znamienia, o którym wcześniej była mowa, nakłuwając ciało szpilką. To miejsce ciała miało nie reagować na ból.

 

Na podstawie:

E. Potkowski, Czary i czarownice, Warszawa 1970

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.2/10 (5 votes cast)
Czarownice, 8.2 out of 10 based on 5 ratings

16 myśli na temat “Czarownice

 • 23 października 2013 o 14:52
  Permalink

  Te sabaty musiały być przerażające. Ciekawe tylko ile w tym prawdy, a ile bujdy.Teraz też są przecież różni znachorzy i znachorki 😛 muszą mieć coś z tych czarownic ;p

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 26 października 2013 o 22:27
  Permalink

  Dobrze, że już nie ma inkwizycji i nikt nie pali "czarownic" i innych "magików" i heretyków na stosach.
  Pozdrawiam

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2014 o 18:12
  Permalink

  Polska też miała swoje procesy o czary a chyba najbardziej krwawym był Proces w Kolsku, który pochłonął 40 ofiar. Dwa razy więcej niż najsłynniejszy proces czarownic w amerykańskim Salem. Dla zainteresowanych link do artykułu o czarownicach z Kolska:
  http://wmrokuhistorii.blogspot.se/2013/06/czarown

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 21 marca 2014 o 08:08
  Permalink

  No proszę, cudze chwalicie….
  A to Ci dopiero historia.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 11 sierpnia 2014 o 14:59
  Permalink

  Mnie to by na bank spalili za czary. Nie dość że jestem ruda to mam znamię na ramieniu w kształcie królika, mój koń jest czarny i uwielbiam chodzić na plażę. Nie latałam nigdy na miotle ale kto wie, może potrafię :). Z drugiej strony to trochę się wyklucza czarownice zamykano nad ziemią, bo moc miały z ziemi to ciekawe jakim cudem latały. Ciekawe ile z tego jest prawdą, ale ile to tylko fikcja literacka, albo kogoś ponosiła wyobraźnia.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 2 grudnia 2014 o 16:10
  Permalink

  W każdej epoce znajdzie się ktoś kogo można prześladować. Czarownice, innowiercy, niearyjczycy, itd. Można by wymieniać. Tortury, prześladowania, wyobcowanie, ostracyzm. Nic nowego również i w naszych czasach. Wystarczy mieć inne czy niepopularne poglądy lub wyglądać inaczej niż większość, a już doświadcza się nagonki i gnębienia. Wyobrażam sobie jak straszne musiały być te tortury czarownic.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 19 lutego 2015 o 12:50
  Permalink

  Jestem ciekawa ile w tym wszystkim jest prawdy. Co tak naprawdę robiły te kobiety, że uważano je za tak potężne stworzenia i tak nieludzko karano. Wydaje mi się, że musiała za tym iść jakaś propaganda – ktoś zaczął rozpowiadać niestworzone historie, w które lud uwierzył i w efekcie niewinne a podejrzanie wyglądające i pasujące do powszechnie już znanego rysopisu kobiety trafiały na stos. Zgadzam się z Werkah – na przestrzeni lat zawsze byli i prawdopodobnie zawsze będą ludzie prześladowani i prześladowcy. Zmienia się tylko uzasadnienie, ale i tak większość opiera się na tym samym – chciwości lub strachu przed zmianami.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 9 kwietnia 2015 o 12:15
  Permalink

  Damian jesteś kobietą? 🙂 A tak w temacie.. to oczywiście, że to wszystko była propaganda, która zabijała mnóstwo kobiet, które były takimi wróżkami, które dzisiaj za 100zł dają rady:) Szkoda tych kobiet, ale takie były czasy.. całe szczęście mamy to za sobą.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 16 kwietnia 2015 o 12:00
  Permalink

  a kto za to był odpowiedzialny?oczywiście katole! a to wszystko w imię religii, która zabrania uprawiania czarów i magii….ehhh….

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 17 kwietnia 2015 o 15:40
  Permalink

  Dziwne, bo przecież sam Jezus zamienił wodę w wino…a czy to nie magia? Co więcej osoby, które są wierzące najcześciej też zajmują się przecież chiromancją i astrologią

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 8 października 2015 o 20:25
  Permalink

  Jak czytałem ten artykuł to od razu przypomniały mi się narzędzia tortur jakie stosowała inkwizycja. Wiele z nich było przeznaczonych dla stref intymnych kobiety. Zastanawiam się, jak duży udział w całej tej inkwizycji miał wymiar seksualny. Gdzie ludzie chowający się za "słuszną sprawą" tak naprawdę realizowali jakieś swoje chore żądze.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 2 lipca 2016 o 14:47
  Permalink

  Trochę się przypomina Blair Witch Project… ciarki…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 2 marca 2017 o 07:33
  Permalink

  Z drugiej strony były strasznie szykanowane. Bez ich aprobaty obcinano im całe owłosienie z całego ciała. To zapewne nie było przyjemne dla nich…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
  • 22 stycznia 2019 o 13:52
   Permalink

   Kamila, traktowane były jako swego rodzaju przestępcy, więc raczej i w dzisiejszych czasach się nie pyta przestępcy czy czegoś chce czy nie tylko się to robi 😉

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.