Co przystoi kobiecie?

Podręcznik napisany przez Mieczysława Rościszewskiego zatytułowany „Panna dorosła w rodzinie i społeczeństwie” doskonale rozwiewa wszelkie wątpliwości.

 

Autor poszczególne fazy życia młodej kobiety zatytułował w pewien sposób: Poczwarka, Motyl, Gosposia, Westalka, Kobieta pracy, Wybranka.

Kilka fragmentów zaczerpniętych z książki: „Dom – to państwo kobiety. Jej władza nad garstką poddanych, któremi rządzi, jest despotyczna. Wszyscy zwracają się do niej w najmniejszej sprawie. Ona jest wzorem i przykładem, stale znajdującym się przed ich oczyma; ją bezwiednie śledzą i naśladują”

„Kobieta – matka posiada bardziej ludzki sposób wychowywania od wszelkich innych wychowawców. Mężczyzna jest mózgiem, kobieta – sercem ludzkości; on jest rozsądkiem, ona uczuciem; on uosabia siłę, ona-wdzięk, piękno, pociechę! Nawet rozwaga u najlepszej z kobiet zdaje się oddziaływać głównie za pomocą jej przywiązania. Tym sposobem, jeżeli mężczyzna kieruje rozumiem, kobieta rozwija uczucie, które nadewszystko określa jej charakter. Zmusza ona nas do kochania tego, w co tylko jest w stanie wzbudzić nasza wiarę; przez kobietę głównie możemy stać się cnotliwymi.

„Los kobiety mieszczańskiej uległ silnemu przekształceniu. Dawniejszy system tresowania panien jedynie w kierunku łowienia mężów zmienia się coraz bardziej i myśl wytworzenia sobie własnej egzystencyi rywalizuje coraz skuteczniej z marzeniami o utrwaleniu bytu materyalnego przez związek małżeński. A stało się to przeważnie dzięki systematycznemu otwieraniu nowych dziedzin zarobkowych, które dotychczas były dla kobiety zamknięte.”

„Kobieta miała od wieków przywileje, dziś jednak zdobywa prawa, twierdząc z uśmiechem gryzącego sarkazmu, że jej dawne <<uprzywilejowanie>> i <<ubóstwianie>> było tylko podstępem i maską egoizmu męskiego (…)

Dwudziestolecie międzywojenne przyczyniło się do popularyzacji palenia papierosów. Kiedyś mężczyźni (bo to oni w głównej mierze palili), nie palili przy jedzeniu a także wychodzili na papierosa by nie palić przy innych. Zmiana nastąpiła gdy „kobiety zaczęły z kaprysu czy ze snobizmu jawnie hołdować paleniu (…) Skoro kobiety wprowadzają zwyczaj palenia nawet przy obiedzie… Dlaczego mają sobie tego odmawiać mężczyźni. Toteż żyjemy w obłokach dymu w prywatnych domach, w biurach, w publicznych lokalach, w urzędach. To nałóg – tłumaczą palacze – trudno z nim walczyć. Papieros pomaga zresztą w pracy, w skupieniu myśli, poprawia humor, zabija chwilowy głód, no i w ogóle podnosi ton życia”

Na podstawie:

M. Barbasiewicz, Dobre maniery w przedwojennej Polsce, Warszawa 2012

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Co przystoi kobiecie?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

6 myśli na temat “Co przystoi kobiecie?

 • 28 października 2012 o 18:24
  Permalink

  Z biegiem lat niewiele się zmieniło… 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 22 listopada 2012 o 11:58
  Permalink

  Oj bardzo dużo się zmieniło… *Patrzy na zdjęcie* Sukienki będą jedną z pierwszych takich rzeczy ;P. Moda jest jednym z najszybciej zmieniających się obecnie trendów, szczególnie u kobiet. Jeden sezon ponosisz i niemodne :/

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 23 września 2015 o 14:54
  Permalink

  Dawniej kobiety miały klasę….dziś oczywiście też taką kobietę można napotkać, ale niestety coraz rzadziej…..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 24 września 2015 o 11:29
  Permalink

  Dzisiaj kobiety palą, klną, upijają się, biją się, ubierają się jak ladacznice a ich problemy dotyczą za małej liczby "lajków" do zdjęcia z dzióbkiem 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 9 października 2015 o 13:45
  Permalink

  Przydałby się taki poradnik niektórym paniom ;]

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
 • 10 listopada 2015 o 15:07
  Permalink

  Eeee tam co wy gadacie….moja kobieta ma wdzięk i klasę, po prostu samemu też trzeba takim być 😉

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.