Ciekawostki, fakty, anegdoty

Garść ciekawostek zebranych ze starożytności i średniowiecza.

– Mahomet Prorok – „Kiedy ktoś z was kichnie, towarzysz powinien mu powiedzieć: Niech cię Allah błogosławi, lecz jeśli ktoś kichnie więcej niż trzy razy, to znaczy, że ma katar, a wtedy już mu się nie życzy”.

„Sprawiedliwość jednej godziny jest więcej warta niż modlitwa całego roku”

– Omar ibn Ali Saad: „Nie ufaj kobiecie z przodu, mułowi z tyłu, a kapłanowi ze wszystkich stron”

– Włodzimierz Wielki: „Żony swe kochajcie, lecz nie dajcie im nad sobą władzy”

– papież Innocenty II był bardzo przejęty wprowadzeniem broni masowej zagłady, która mogła zniszczyć zachodnią cywilizację. Dlatego też wydał bullę, która zakazywała używania przez państwa chrześcijańskie. Bronia tą była udoskonalona kusza. Rzecz miała miejsce w 1139r.

– sądy kościelne były przeprowadzane nie tylko wobec grzeszników. Zdarzało się, że klątwy dotykały także zwierzęta. Przykładowo arcybiskup Ekbert z Trewiru rzucił klątwę na jaskółki, które przeszkadzały mu podczas sprawowania liturgii. Teodoryk z Peterhausen zrobił to samo tylko, że z mrówkami. Św. Bernardowi z Clairvaux przy pomocy ekskomuniki udało się pozbyć się much.

 – papież Jan XXII wydał bullę, w której zawarte były słowa: „Zabrania się praktyk alchemicznych, a ci, którzy, je sprawują, zostaną ukarani. Muszą oni oddać do skarbu publicznego na rzecz ubogich tyle prawdziwego złota i srebra, ile wytworzyli metalu fałszywego”.  Co ciekawe, Jan XXII sam interesował się alchemią

– w 1147r. papież Eugeniusz III przyjechał do Paryża, a był to czas postu. Aby jednak paryżanie mogli godnie uczcić zjawienie się Eugeniusza zmieniono piątek na czwartek (edykt papieski). Dzięki temu w tym tygodniu były dwa czwartki oraz ani jednego piątku.

– na marginesie pewnej księgi z XV wieku znaleziono notkę: „Włoskie nabożeństwo, weneckie ubóstwo, niemiecki post, czeska religia, wiara węgierska, pokora rakuska, skromność bawarska, prostota szwabska, prawda śląska, rada ruska, przysięga pruska, polski most, jedzenie brandenburskie, piwo erfurckie, piękność Murzynki – niewiele warte”

– jak wiadomo książka w średniowieczu była bardzo cenną rzeczą. Dlatego też Ludwik XI (król francuski) aby wypożyczyć jedną z książek należących do akademii paryskiej musiał dać w zastaw srebrne przedmioty oraz jednego szlachcica.

– na soborze w Konstancji cesarz Zygmunt Luksemburski popełnił błąd gramatyczny, co zostało szybko wyłapane i poprawione przez jednego z prałatów. Cesarz na to odrzekł: „Jestem cesarzem rzymskim, a zatem stoję ponad gramatyką!”

– Ludwik XI zażądał ustąpienia jednego z opatów słowami „Cede!”. Opat na to odrzekł, że dwadzieścia lat zajęło mu poznanie pierwszych liter AB (abbe to opat), więc prosi króla o następne dwadzieścia lat, aby mógł poznać kolejne (CD = cede = ustąp). Król zgodził się.

Na podstawie:

M. Sobańska – Bondaruk, S.B. Lenard, Wiek V-XV w źródłach, Warszawa 1999

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.2/10 (9 votes cast)
Ciekawostki, fakty, anegdoty, 8.2 out of 10 based on 9 ratings

2 myśli na temat “Ciekawostki, fakty, anegdoty

 • 25 października 2012 o 11:33
  Permalink

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  – Włodzimierz Wielki: ”Żony swe kochajcie, lecz nie dajcie im nad sobą władzy”
  // myśl nieśmiertelna i ponadczasowa 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
  • 28 października 2012 o 15:55
   Permalink

   Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

   Racja i święte słowa… Widać że kobiety nic się nie zmieniają na przestrzeni wielu lat 🙂

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.