Caryce

Anna Iwanowna

Rosja miała na przestrzeni dziejów bardzo ciekawych władców. Oto  kilka faktów z życia caryc.

– współcześni uważali, że Katarzyna I umarła z powodu nadmiaru jedzenia, picia oraz rozwiązłości. Tak pisał o niej w 1727 Lefort: „Caryca musi być poważnie dotknięta opuchlizną nóg, która podchodzi do ud i niczego dobrego nie zapowiada; mówi się, że to z przyczyn bachusowych”

Zresztą już wcześniej pisano, że „Caryca (…) jest niezmiernie otyła i prowadzi nieregularny tryb życia, może jej się przydarzyć jakiś wypadek, który skróci jej dni”

Katarzyna I

Anna Iwanowna, według plotek, myła się przy pomocy topionego masła

– Anna lubiła strzelać do ptaków. Nie polowała lecz po prostu otwierała okna w budynku.

– Caryca uwielbiała błaznów.  Do ich zadań należało m.in kucanie i udawanie, że znosi się złote jajka przy wydawaniu odpowiednich dźwięków. Dodatkowo błaźni smarują sobie twarze sadzą, a następnie podcinają się oraz biją po twarzach do rozlewu krwi.

– największym zainteresowaniem carycy cieszyły się karły i karlice. Pewnego razu Anna Iwanowna postanowiła zorganizować ślub karlicy Kałmuczki z Michałem Aleksiejewiczem Golicynem. Postanowiono wybudować budynek długi na 20 metrów a szeroki na 7. Cała niezwykłość budynku polegała na tym, że wszystko w nim zostało wykonane z lodu (same ściany również). Nowożeńcy zostali ułożeni na noc w lodowym łóżku. Na zewnątrz straże pilnowały by nikt z nowożeńców nie wyszedł z budynku. Podobno nieszczęsnym nowożeńcom udało się przeżyć noc.

– Elżbieta nie lubiła żartów. Pewnego razu błazen pokazał jej, schowanego wcześniej w kapeluszu, jeża. Caryca przestraszyła się zwierzęcia.

– lubiła przebierać się w męskie stroje

– potrafiła na raz wypić szklankę wódki

Na podstawie:

H. Troyat, Straszne Caryce, Warszawa 2008


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.9/10 (7 votes cast)
Caryce, 6.9 out of 10 based on 7 ratings
Ciekawe? Podziel się!
 • Wykop
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • Google Buzz

RelatedPost

2 thoughts on “Caryce

 1. Wszystkich interesujących się

  XVIII w. Zapraszam http://

  buduar-herbaciarnia-rokoko.frix.pl/

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.