C.W Gortner – Wyznania Katarzyny Medycejskiej

Katarzyna Medycejska – królowa francuska, krewna papieża Klemensa VII, oskarżana o trucie swoich przeciwników politycznych, inicjatorka nocy św. Bartłomieja to doskonały materiał na powieść historyczną.

Sięgając po „Wyznania Katarzyny Medycejskiej” myślałem o dwóch wydarzeniach. Mianowicie o wcześniej już wspomnianej nocy św. Bartłomieja oraz elekcji jej syna Henryka Walezego na króla Polski. Niestety zawiodłem się na jednym jak i drugim. By nie zdradzać szczegółów napiszę tylko, że potencjał pierwszego zdarzenia, moim zdaniem, nie został do końca wykorzystany. A jeśli chodzi o sprawę Walezego, to autor zupełnie ją pomija. Szkoda, bo ciekawie by było przeczytać o koronacji z innej strony niż polska.

Akcja książki, jak sam tytuł mówi, przedstawiona jest z perspektywy pierwszej osoby jako pamiętnik. Dzięki temu autor dostaje do ręki ciekawe narzędzie, dzięki któremu może przedstawić Katarzynę Medycyjeską nie tylko z perspektywy wydarzeń w których brała udział, ale także jej emocji oraz motywacji jej towarzyszących. Wydaje się, że głównym założeniem Gortnera było wybielenie tej chyba jednej z bardziej nielubianych postaci kobiecych w historii. Stąd też Katarzyna jest ukazana jako matka mocno kochająca swoje dzieci, niespełniona kochanka, a także osoba kierująca się przede wszystkim miłością do swojego kraju. Szczerze mówiąc, taka zmiana nie bardzo mi się podoba. Po głównej bohaterce oczekiwałem subtelnych intryg politycznych, wyrachowania – po prostu tego, czego stereotypowo spodziewamy się po postaci, która pochodzi z rodu Medyceuszy. Bohater nie zawsze musi być pozytywny.

wyznania-katarzyny-medycejskiej_c-w-gortnerAutor nie unika jednak kontrowersyjnych tematów. Ważną częścią książki są wizje, które Katarzyna rzekomo miała. Przez karty powieści przewija się Nostradamus, Kosma Ruggieri (nadworny astrolog). Bohaterka próbowała uciekać się także do czarnej magii, która okazała się całkiem skuteczna. Wydarzenia, w których występują wspomniane przeze mnie rzeczy należą do najciekawszych w powieści.

Na końcu książki możemy znaleźć rzecz, która według mnie, jest niezbędna przy pozycjach historycznych. Gortner w kilku stronach tłumaczy losy Katarzyny Medycejskiej oraz traktowanie nieco po macoszemu pewnych wydarzeń oraz postaci historycznych. Tak jak wspomniane wcześniej niepełne losy Henryka Walezego, który nawiasem mówiąc został przedstawiony jako bardzo ciekawa postać. Jest to wdzięczny materiał na kolejną powieść.

„Wyznania Katarzyny Medycejskiej” z racji podejmowanego tematu nie może być złą książką. Zadaniem autora było po prostu nie za dużo popsuć przy przeszukiwaniu źródeł i budowaniu swojej wizji postaci. Gortner wypełnił zadanie w sposób zadowalający, chociaż oczywiście nie jest idealnie. Mimo wszystko, bez obawy o zanudzenie czy też dysonans wywołany sprzecznymi wydarzeniami z historią, można zanurzyć się w świat Katarzyny. W świat kłamstwa, intryg oraz brutalnej polityki.

Wydawnictwo:  Książnica

Premiera:  wrzesień 2011

Liczba stron:  440

Cena: 38zł

Książka udostępniona do recenzji przez Publicat:

Publicat

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Jedna myśl na temat “C.W Gortner – Wyznania Katarzyny Medycejskiej

 • 29 stycznia 2012 o 22:00
  Permalink

  Kogo interesuje Katarzyna Medycejska to polecam utwór Honoriusza Balzaca <>wchodzacy w skład Komedii ludzkiej.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.