C. C Humphreys – Wład Palownik. Prawdziwa historia Drakuli

Wydaje się, że w dzisiejszych czasach wydanie książki, w której główną postacią jest wampir lub chociaż postać związana z tymi istotami to murowany sukces. Tym razem za sprawą C. C Humphreysa, kanadyjskiego pisarza, dostajemy powieść zatytułowaną „Wład Palownik. Prawdziwa historia Drakuli“.


Mówi się, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie. O ile praktycznie każda z okładek Książnicy z którymi miałem do czynienia były całkiem dobrze wykonane to tym razem zawiodłem się. Z okładki patrzy na nas postać przypominająca bohaterów Zmierzchu. Po przeczytaniu książki okazuje się, że jest to tytułowa postać, która była inaczej opisywana, za wyjątkiem czerwonej poświaty oczu. Mam wrażenie, że to próba przyciągnięcia fanów wampirów i to nie tych klasycznych, ale tych które świecą brokatem.
Pierwsze strony również nie napawały optymizmem. Sprawiały wrażenie chaotycznych, tak jakby Humpreys nie do końca wiedział, co w którym momencie zawrzeć. Na szczęście później jest trochę lepiej. Założeniem autora było przedstawienie postaci Włada IV Palownika z kilku perspektyw. Umożliwione to zostało z powodu przedstawienia czegoś w rodzaju rozprawy sądowej. Każdy ze świadków opowiada o innym kawałku życia głównego bohatera, a treść książki zaczyna się od nastoletniego Włada. Przyznać trzeba, że taka rozprawa to ciekawy zabieg, chociaż wolałbym, żeby choć raz autor przedstawił jedno wydarzenie z perspektywy różnych osób. Wiem, że głównym bohaterem jest Drakula i to na nim ma być położony punkt ciężkości, ale jednym z założeń autora było nie ocenianie wołoskiego władcy. Humphreys, w swojej powieści.
Wład PalownikNie przekonują mnie główne postacie. Zmiana Włada w brutalnego władcę nie jest pokazana w odpowiedni, według mnie sposób. Zresztą druga z ważnych postaci Ion Tremblac, również popełnia nie do końca zrozumiały czyn. W tym momencie muszę wspomnieć, że w powieści zawarty jest, krótki co prawda, epizod homoseksualny, który również sprawia wrażenie zastosowania tylko po to by wywołać kontrowersję.
Główną zaletą „Włada Palownika“ jest strona historyczna. Autor spędził dużo czasu, aby przedstawić realia ówczesnej epoki, konsultując się z profesor Miller, która jest specjalistką od Drakuli, czy też Wołoszczyzny ogólnie pojętej. Nie traktuje po macoszemu drugiej strony, czyli Turków Osmańskich. Każdy, kto zna losy Włada IV, jest świadomy również wielu anegdot, które dotyczyły jego osoby. W powieści są w bardzo sprawny sposób wplecione – to taki smaczek dla znawców tematu. Humphreys podchodzi do sprawy na tyle rzetelnie, że podaje literaturę dotyczącą sokolnictwa (wątek ten pojawia się kilkukrotnie) a także psychologii seryjnych morderców. Oprócz bibliografii, w powieści znalazło się to, co powinno być w każdej tego typu książce – słownik najtrudniejszych, czy też najmniej znanych wyrazów użytych w treści powieści. Niekiedy podana jest nawet wymowa.
Humphreys zdecydowal się napisać parę słów dotyczących powodów napisania książki a także podał gdzie jest pewien, że nie rozminął się z faktami historycznymi. To moim zdaniem, wzorcowy sposób zakończenia powieści historycznej, bo chyba nie ma nic gorszego jak uczenie się historii właśnie z powieści, które często zawierają wiele fantazji autora.
„Wład Palownik. Prawdziwa historia Drakuli“ to niestety przeciętna lektura której największą zaletą nie jest fabuła czy też sprawnie zbudowane postacie (a tutaj autor miał na podane na tacy świetne charaktery), lecz historyczna otoczka. Istnieją zdecydowanie ciekawsze powieści historyczne, a jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś o wołoskim władcy to polecam sięgnąć po literaturę popularnonaukową.

Wydawnictwo:  Książnica
Data wydania :  kwiecień 2012
Stron: 512

Cena: 42  zł

 


Książka udostępniona do recenzji przez Publicat:

Publicat

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/10 (1 vote cast)
C. C Humphreys - Wład Palownik. Prawdziwa historia Drakuli, 4.0 out of 10 based on 1 rating

2 myśli na temat “C. C Humphreys – Wład Palownik. Prawdziwa historia Drakuli

 • 7 sierpnia 2012 o 15:01
  Permalink

  Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Historie o wampirach zawsze mnie interesowały i fascynowały…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz
  • 7 sierpnia 2012 o 15:10
   Permalink

   Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/ble1988/domains/nieznanahistoria.pl/public_html/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

   No to źle trafiłeś. Tutaj nie ma wampirów.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.