Bill Zuk – „Janusz Żurakowski – legenda przestworzy” [recenzja]

Bardzo dobrze, że powstają biografie takie jak ta, zatytułowana Janusz Żurakowski – legenda przestworzy, autorstwa Billa Zuka. Bohater książki jest postacią nieznaną szerszemu gronu Polaków, a swoimi czynami zasługuje na pamięć. Weteran II wojny światowej, zasłużony pilot doświadczalny. Przez Kanadyjczyków uważany za najlepszego pilota na świecie. Należy mówić o takiej postaci, która jest doceniana za granicą bardziej niż w naszym kraju.

Na korzyść biografii Janusza Żurakowskiego przemawia jedna rzecz. Otóż autor książki konsultował się z niedawno zmarłym Zurą (tak nazywany był przez kolegów z pracy, którzy nie mogli wymówić jego trudnego nazwiska), co dodaje treści także elementy osobistego świadectwa naszego rodaka.

Bill Zuk jest historykiem lotnictwa, pisarzem oraz autorem programów dokumentalnych. Szczególnie zainteresowany jest historią samolotu Avro Arrow. Tej maszynie poświęcony jest cały rozdział książki. Nie wiem, czy wyszło to jej na dobre, ponieważ Żurakowski pojawia się w rozdziale jedynie sporadycznie.

Biografia ta jest adresowana przede wszystkim do pasjonatów lotnictwa. Jeśli ktoś zainteresowany jest wyłącznie opisem życia Janusza Żurakowskiego to może być znudzony często podawanymi przez autora szczegółami technicznymi. Dla laika są zupełnie niezrozumiałe. Podaję przykład jednego z nich: „(…) z kolei krawędź natarcia skrzydeł została wygięta ku dołowi (o 8 stopni w części przykadłubowej, a w zewnętrznej o 4)”, „(…) Był to silnik dwuwałowy, dający 8720 kg ciągu suchego i 11 800 kg z dopalaniem. Na wale wysokiego ciśnienia zawieszono dwustopniową sprężarkę i dwustopniową turbinę, a na wale wysokiego ciśnienia – trzystopniową sprężarkę i jednostopniową turbinę”. Przekonany jestem, że ktoś znający się na lotnictwie będzie wniebowzięty. Ja jednak, oczekiwałbym od biografii postaci coś z życia codziennego. Niestety faktów na ten temat autor podaje niewiele. Dla porównania samolot Avro Arrow został przedstawiony w całym rozdziale, a życie Żurakowskiego w Kanadzie to jedynie dość krótki podrozdział.

janusz_zurakowski_legenda_przestworzy

Biografia autorstwa Billa Zuka prezentuje przede wszystkim pracę oblatywacza oraz szczegóły techniczne. Trzeba, mimo wszystko zaznaczyć, że fragmenty dotyczące problemów technicznych pisane są z pasją, a bardzo często są w stanie zaciekawić. Wtedy gdy są pokazane przez pryzmat Żurakowskiego oraz jego podejścia do rozwiązywania problemów technicznych. Zdarzają się wtedy również anegdoty z tym związane. Właśnie anegdoty stanowią, moim zdaniem, silę każdej biografii. Ukazują postać w innym świetle, niż jest powszechnie znana. Bohater jest wtedy zdjęty z piedestału, pokazany jest jak zwykły człowiek. A dodatkowo można dowiedzieć się czegoś na temat charakteru oraz życia codziennego wybranej postaci historycznej.

Jeśli chodzi o sprawy techniczne, to książce nie mam nic od zarzucenia. W rozdziałach prezentowane są dobrej jakości fotografie. Biografia podzielona jest na dziesięć rozdziałów, a w każdy z nich posiada podrozdziały, dzięki którym książkę czyta się przyjemniej.

„Janusz Żurakowski – legenda przestworzy” to dość interesująca biografia z powodu niezwykłej postaci jaką opisuje. Przeciętny czytelnik się jednak zanudzić szczegółami technicznymi, dlatego też polecam ją osobom, które są zainteresowane historią lotnictwa. Nie powinny żałować.

Bill Zuk, „Janusz Żurakowski – legenda przestworzy”, Wrocław

Książka udostępniona do recenzji przez Wydawnictwo Dolnośląskie:

Publicat

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Jedna myśl na temat “Bill Zuk – „Janusz Żurakowski – legenda przestworzy” [recenzja]

 • 10 maja 2014 o 20:31
  Permalink

  To jest świetna książka. Faktycznie ukazująca bohatera przez pryzmat brytyjsko-kanadyjski, ale to dodaje jej wartości. Dowiadujemy się jak inni widzieli Żurakowskiego i nas. Dla mnie przeraźliwie nudny był rozdział o politycznym i finansowym tle powstawania samolotu Avro Arrow.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.