Auto-Moto PRL. Władcy Dróg i Poboczy

Najpierw patrzono na nie z podziwem. Minęło trochę lat i każdy ich przejazd łączył się z ironicznym uśmiechem. Teraz znów powracają do łask. O czym mowa? O samochodach PRLu.

 

„Auto – moto PRL Władcy dróg i poboczy” to książka, dzięki której możemy dowiedzieć się w jakim stanie była polska motoryzacja poczynając od zakończenia drugiej wojny światowej na schyłku PRLu kończąc. Na samym początku warto wspomnieć, że publikacja Demartu uzyskała nagrodę „Książka Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego”, która została przyznana przez czytelników w kategorii najlepszej książki popularnonaukowej poświęconej historii Polski w XX wieku.

Schemat jest podobny, jak przy poprzednich książkach (została tutaj zaburzona kolejność, ponieważ Ikony PRL jak i Życie PRL to publikacje późniejsze). Format pozostaje identyczny, tak samo mamy osobę, która promuje wydanie. W tym przypadku jest to Patryk Mikiciuk, dziennikarz telewizyjny zajmujący się prowadzeniem programów motoryzacyjnych a także jeden z założycieli Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach niedaleko Warszawy. Tak samo jak w innych publikacjach z tej serii rola Mikiciuka ogranicza się do napisania wstępu do każdego rozdziału, w którym umieszczone są krótkie przemyślenia.

Tym razem wyróżniony jest autor książki. Jest to Adam Zakrzewski. „Auto – moto PRL” jest podzielona na kilka rozdziałów: „Samochody osobowe”, „Motocykle, motorowery”, „Samochody dostawcze”, oraz „Samochody ciężarowe”.

automotoprlPrzed rozpoczęciem czytania obawiałem się, że zostanę przytłoczony danymi technicznymi oraz szczegółami, które będą interesować tylko i wyłącznie pasjonatów motoryzacji. Nic bardziej mylnego. Zakrzewski pisze w sposób ciekawy umiejętnie łącząc anegdoty wraz z faktami historycznymi. Dużym plusem jest wyróżnienie danych technicznych wraz z podaniem wymiarów każdego samochodu.

Jak to w serii „Ilustrowana Encyklopedia PRL” bywa duże znaczenie mają fotografie, które są bardzo dobrej jakości. W przypadku motoryzacji jest to szczególnie ważne. A tutaj możemy zobaczyć każdą z opisywanych maszyn z kilku stron, czasem w kilku wersjach kolorystycznych. Jako album „Auto – moto PRL” również się sprawdza. Warto go mieć nawet dla samych fotografii.

Książka Adama Zakrzewskiego zaskoczyła mnie swoim poziomem. Autor potrafi pisać nie tylko dla specjalistów czy też dla pasjonatów, ale potrafi zainteresować także przeciętnego czytelnika. Dzięki temu każdy z nas z przyjemnością może zobaczyć i dowiedzieć się czym jeździli nasi rodzice czy też dziadkowie. Samochody PRLu mają swój urok i warto go odkryć przy pomocy tej książki.

Wydawnictwo:  Demart

Premiera: listopad 2009

Cena: 34,90 zł

Książkę do recenzji udostępniło Demart

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Jedna myśl na temat “Auto-Moto PRL. Władcy Dróg i Poboczy

 • 14 sierpnia 2013 o 10:53
  Permalink

  Witaj. Jeśli można pozostawić tutaj komentarz, chcę wyrazić wdzięczność za bezcenne notki. Gdy jeszcze kiedyś będziesz pisać na ten temat na łamach bloga, z przyjemnością znów odwiedzę tę stronę.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.