Atlas historii Polski. Mapy, Kalendaria, Statystyki

„Atlas historii Polski. Mapy, Kalendaria, Statystyki” jak łatwo się domyślić przedstawia nam na swoich kartach mapy dotyczące historii naszego kraju.

 

W publikacjach tego typu jest to chyba jedna z ważniejszych rzeczy. Mianowicie chodzi mi o papier i jakość wydruku. W tym przypadku trzeba pochwalić wydawnictwo, bo mapy są odpowiednio zaznaczone kolorami, posiadają dobrą legendę, a także, co ma istotne znaczenie nie ma problemów z ich czytelnością.

Zaletą atlasu jest to, że oprócz typowych mapek geograficznych znajdziemy karty dotyczące historii gospodarczej czy też społecznej. Bardzo interesujące są mapy zamieszczone na samym końcu książki. Otóż przedstawiają one konturowe granice Polski na przestrzeni dziejów. Dzięki temu łatwo można zobaczyć, które tereny od zawsze należały do naszego kraju, a które znalazły się w nim jedynie przejściowo.

Atlas

Dużą zaletą jest zamieszczenie pod mapkami najważniejszych wydarzeń dotyczących konkretnych lat. Dzięki temu oprócz zdobycia wiedzy z geografii historycznej (co kuleje wśród osób zainteresowanych historią), można przypomnieć sobie najważniejsze fakty dotyczące naszej historii. Nie jest to jedyna dodatkowa treść, jaka znalazła się w atlasie. Możemy z nim znaleźć mapki dotyczące przebiegu najważniejszych bitew. Także tych, które rozegrały się poza naszym krajem, a w których brali udział nasi rodacy.

Niestety, jak to zazwyczaj bywa, w książce można znaleźć także minusy. Przede wszystkim jest to miękka, klejona oprawa. Atlas powinien być używany bardzo często, a taka oprawa raczej temu nie sprzyja, ponieważ zbyt szybko się zniszczy. Ponadto niektóre mapy zajmują więcej niż jedną stronę, a punkt w którym przechodzą na drugą jest nieczytelny. Przeczytanie nazwy miejscowości w miejscu łączenia stron graniczy z cudem. Osobną kwestią jest problem korekty. Przy przeglądaniu map zauważyłem poważny błąd w nazewnictwie „Monarchia Austryjacka” – to błąd z kategorii szkolnych i to raczej tych ze szkoły podstawowej.

Generalnie książka wydana przez „Demart” jest dobrym atlasem, którym powinni zainteresować się przede wszystkim uczniowie liceum a także osoby, zainteresowane historią, które wiedzą, że ich wiedza z zakresu geografii historycznej kuleje. Niska cena powinna do tego dodatkowo zachęcić.

Wydawnictwo:  Demart
Data wydania : 2011
Stron: 192

Cena: 29,90 zł

Książka udostępniona do recenzji przez wydawnictwo Demart

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
Atlas historii Polski. Mapy, Kalendaria, Statystyki, 8.0 out of 10 based on 1 rating

Jedna myśl na temat “Atlas historii Polski. Mapy, Kalendaria, Statystyki

 • 6 kwietnia 2012 o 21:19
  Permalink

  mam starsze wydanie tego atlasu. Pozycja całkiem dobra i przystępna cenowo.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.